Korekta makijażu permanentnego

Uwaga na ciemną stronę makijażu permanentnego

Popularność makijażu permanentnego wiąże się często ze spadkiem jakości. Przypadki źle wykonanego makijażu można spotkać wszędzie. Czasami są to karykaturalne ciemne brwi, niekiedy mocno wyciągnięte kreski, a nawet usta zakonturowane poza czerwienią wargową. Czasami jest to kwestią życzenia właściciela makijażu, a niekiedy jest to błąd osoby wykonującej. Wtedy też codzienny makijaż staje się prawdziwą sztukę kamuflażu. Nasza grzywka, o której nigdy nie myślałyśmy, staje się nieodzownym elementem fryzury, dzięki której przykrywamy nieudany makijaż. Niestety problem sam się nie rozwiąże – nieudany makijaż, utrzymuje się w skórze bardzo solidnie, a niekiedy na naszej twarzy pojawia się gama barw – makijaż ewoluuje, ukazując się w czerwonym, fioletowym bądź granatowym świetle. Ostatecznie nadchodzi czas, by zmierzyć się z tematem, i tu mogą pojawić się dopiero prawdziwe problemy, które tylko pogłębią istniejące już.

Makijaż a tatuaż
Główną różnicą pomiędzy makijażem permanentnym a tatuażem jest głębokość pigmentacji. Makijaż permanentny wykonywany jest w naskórku, a tatuaż w skórze właściwej. Dzieki temu makijaż permanentny stopniowo zanika, po dwóch lub trzech latach. Dzięki temu osoba, która ma wykonany makijaż permanentny decyduje, czy go odnawia, czy nie. Dzięki tej czasowości unikamy sytuacji, że makijaż permanentny wykonany w młodości nie będzie zdobił twarzy dojrzałej. Wiemy o tym, że nasze ciało z wiekiem się zmienia., dotyczy to w szczególności twarzy.  Na twarzy pojawiają się zmarszczki, także w okolicach oczu, a nasze powieki stają się coraz bardziej wiotkie.  Dodatkowo opadają brwi i kąciki ust. Dzięki czasowości makijażu permanentnego możemu dostosowywać makijaż do zmian twarzy wynikających z upływu czasu..

Drugą cechą różniącą makijaż od tatuażu to większe wykorzystanie poprzez makijaż permanentny kolorów. W tatuażu wykorzystuje się głownie kolory podstawowe, kolory pierwszego i drugiego rzędu, czyli takie, które powstały w wyniku mieszania się kolorów podstawowych. Cechą tego typu kolorów jest stabilność i brak zmiany odcienia w czasie, mogą jedynie nieco zblednąć. W makijażu permanentnym możemy wykorzystać dziesiątki zróżnicowanych odcieni brązów, czerwieni, grafitów itd. Dzięki temu możemy dobrać idealny kolor do danej twarzy. Poprzez fakt, że  kolory te są na kole kolorów oddalone mocno od barw podstawowych, a co za tym idzie – są zdecydowanie mniej odporne na działanie promieni słonecznych. I tak każdy brąz utworzony jest na czerwonej cząsteczce, która jest niezwykle stabilna, dlatego tak często spotykamy na ulicach kobiety z czerwonymi brwiami. Każdy ciemny kolor utworzony jest na cząsteczce niebieskiej, tu zaś stają nam przed oczami kobiety z granatowymi kreskami.

Dlatego właśnie tak istotne jest zrozumienie teorii koloru w kontekście makijażu permanentnego. Bardzo często jednak teoria koloru jest pomijana na szkoleniach podstawowych. Dzięki właściwej wiedzy możemy użyć kolorów w sposób odpowiedni, a to w połączeniu z pracą na właściwej głębokości naskórka jest w stanie zabezpieczyć naszą klientkę przed niespodziankami. My zaś otrzymujemy spokój i bezpieczeństwo, dzięki temu, że efekty naszej pracy są w pełni kontrolowane.

Wzywanie pomocy...

Bardzo powszechnym zjawiskiem jest to, że chcemy pomagać. Jeśli jesteśmy dopiero po szkoleniu podstawowym, to takie naprawy często mają gorszy efekt niż przed ich wykonaniem

PAMIĘTAJ ABY NIE SZKODZIĆ

Wykonywanie korekt nieudanych makijaży nie powinno dotyczyć osoby początkującej. Najpierw trzeba się właściwie nauczyć wykonywania makijażu, a dopiero potem poprawiania , a już w szczególności makijaży już poprawianych. Aby dojść do świadomości koloru musimy samodzielnie  pracować przez wiele miesięcy, a nawet lat. Będąc na początku przygody z makijażem nie jesteśmy w stanie wykonywać korekt nieudanych makijaży. Jeśli mamy do czynienia jedynie z neutralizacją koloru brwi, a nie kształtu, to problem jest o wiele prostszy. Jeśli znamy rozwiązanie tego problemu to należy poinformować klienta o możliwych konsekwencjach i pozwolić mu świadomie podjąć decyzję. W sytuacji w której również kształt wymaga radykalnej zmiany, to stoi przed nami zadanie arcytrudne, które zapewne zakończy się porażką, którą obie strony będą odczuwały boleśnie.

POZWÓL KLIENTOWI WYBRAĆ ŚWIADOMIE
Bardzo istotne jest szczegółowe poinformowanie klienta, który trafia do naszego gabinetu z nieudanym makijażem permanentnym. Musimy szczerze powiedzieć jak wygląda sytuacja, jakie są realne możliwości usunięcia czy korekty. Często niestety tak nie jest.

Przypadek pierwszy
Do gabinetu przychodzi klientka z czerwonymi brwiami. Linergistka nie posiada lasera do usuwania makijażu i proponuje zneutralizowanie niechcianego odcienia kolorem oliwkowym,co  pozwoli na zamaskowanie ciepłych brwi. Zielony pigment stanowi wtedy swoisty filtr nad niechcianym kolorem i sprawia, że czerwień jest widziana jako chłodniejsza. Efektem zabiegu nie jest usunięcie pigmentu tylko jego przykrycie. Gdy pigment wyłuszczy się ze skóry, czerwień znów się pojawia. Jest to rozwiązanie czasowe i zmusza naszą klientkę do odwiedzania nas  raz lubb nawet dwa razy w roku. Jeśli poinformowaliśmy klientkę o faktycznej sytuacji  i ona podjęła świadomą decyzję to wszystko jest w porządku. Ale  w większości przypadków, gdyby się dowiedziała, że można bezpiecznie usunąc pigment laserem, to wybrałaby laser zamiast cyklicznego wydatku maskowania brwi oliwkowym pigmentem.

Przypadek drugi
Przychodzi do nas klientka z granatowymi, rozlanymi kreskami, które są efektem migracji pigmentu. Jeśli zastosujemy kamuflaż, to obok granatowych kresek może pojawić się również nieestetyczna jasna plama, ponieważ kamuflaż – odcień cielisty, dwutlenek tytanu to bardzo stabilna cząsteczka. Najczęściej taki kamuflaż nie wyłuszcza się nigdy ze skóry i stopniowo zamienia się w żółty nieestetyczny odcień.

Przypadek trzeci
Zbyt opadające końcówki brwi zostają pokryte cielistym pigmentem. Szukając pomocy po serii pomyłek, klientka trafia do gabinetu, który bez przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu wykonuje zabieg laserowy, powodujący przebarwienie się jasnego odcienia w nieestetyczny seledyn. Laser zmienia strukturę pigmentu i nie ma już szans na jego dalsze usunięcie. Gdyby osoba wykonująca zabieg poinformowała klientkę, że istnieje preparat do usuwania makijażu, który jest w stanie wyeliminować jasną cząsteczkę ze skóry, zapewne ta podjęłaby inną decyzję.

Przypadek czwarty
Klientka z granatowymi, zabliźnionymi poprzez złe wykona-nie brwiami trafia na serię zabiegów laserowych wykonywanych w zbyt krótkich odstępach czasu. Brwi stają się jedną wielką blizną i jakakolwiek dalsza pigmentacja naprawcza nie ma sensu.

USUWANIE MAKIJAŻU / KAMUFLAŻ
Takie sytuacje można by mnożyć. Wszystkie wynikają z nie-znajomości podstawowych zasad korekt nieudanych makijaży. Nie każda osoba wykonująca makijaż permanentny powinna dysponować laserem czy preparatem do usuwania makijażu. Każda jednak powinna mieć szeroką wiedzę w tym zakresie, która umożliwi jej szczegółowe wyjaśnienie klientce, co tak naprawdę stało się z jej makijażem i w jaki sposób można ten problem bezpiecznie rozwiązać. Dziś laser jest w stanie rozwiązać większość problemów, wy-nikających z nieodpowiedniej mikropigmentacji. Jesteśmy nim w stanie usunąć pigment z ust, choć tu klientka musi liczyć się z możliwością jego czasowej zmiany na odcień granatowy (laser eliminuje najpierw czerwony kolor z pigmentu, który jest składową barwnika do makijażu permanentnego, a pozostawia odcień niebieski, który usuwany jest podczas kolejnej sesji zabiegowej), możemy usunąć zbyt opadającą końcówkę kreski czy nawet migrację z powiek, do której dochodzi, gdy praca igły jest zbyt agresywna (tu niezbędne są specjalne nakładki zabezpieczające gałkę oczną przed światłem lasera i duże doświadczenie osoby wykonującej zabieg), możemy też usuwać niechciane kolory z brwi – czerwienie redukowane są w zasadzie podczas jednego zabiegu, ciemne granatowe brwi potrzebują nieco większej ilości sesji, ale efekty są zazwyczaj zadowalające.

Jasne pigmenty mogą być usunięte ze skóry poprzez zastosowanie specjalnego preparatu, który implementowany za pomocą igły do makijażu permanentnego na odpowiednią głębokość skóry jest w stanie wydobyć pigment, wyciągnąć go na powierzchnię do strupka, który tworzy się na skórze po jego użyciu, i wraz z jego odpadnięciem odpada również część koloru. Nieodpowiednie wykonanie zabiegu może prowadzić jednak do powstania blizn.

Kamuflaż, będący jedną z metod korekt nieudanych makijaży, często jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą zdecydować się na zabieg laserowy. Trzeba jednak wiedzieć, jak neutralizować niechciane kolory i budować kształt makijażu na nowo, tak by nie przypominał patchworku.

W każdej z powyższych technik podstawą jest solidna wiedza i doświadczenie w tym zakresie. Warto ją zgłębić, by nie narażać naszych klientów na jeszcze dłuższą drogę walki z nieudanym makijażem. Makijaż permanentny jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Podejmowanie się napraw nieudanych makijaży jest dedykowane wyłącznie dla osób, które mają już doświadczenie w jego wykonaniu.