makijaż permanentny brwi

Brwi

Zabieg brwi hover

Brwi

Makijaż permanentny brwi.

Brwi stanowią jeden z najważniejszych elementów twarzy. Potrafią zmienić jej wyraz, sprawić, że oko wydaje się bardziej otwarte, wygląda promienniej, nie powinny jednak stanowić centralnego jej punktu, zwracającego na siebie nadmierną uwagę. Ich linia i odcień muszą być odpowiednio dobrane do rysów twarzy i charakteru danej osoby. Tymi właśnie przesłankami powinny kierować się lingeristki. Makijażem można wydobyć i podkreślić piękno, ale i oszpecić. Między innymi z tego powodu o doświadczeniu lingeristy decyduje nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale otwartość na nowe techniki i praktykowanie zasady: „Nie ma jednej, najlepszej metody pigmentacji brwi”.

MAKIJAŻ PERMANENTNY BRWI CELE ZABIEGU:

  • Przyciemnienie. Cień pod naturalnymi włosami powoduje, że stają się bardziej wyraziste;
  • Nadanie pełniejszej formy ładnemu łukowi brwiowemu. Często brwi są zbyt rzadkie u nasady czy zbyt cienkie na końcówce);
  • Nowy kształt dla zbyt opadających czy zbyt uniesionych brwi (dążenie do uzyskania idealnego kształtu poprzez dojście do modelowych proporcji uniesienia łuku 2/3 i jego końcówki 1/3);
  • Rekonstrukcja łuku brwiowego pełna lub częściowa (agresywna regulacja, chemioterapia, łysienie plackowate, uzupełnienie blizn, inne przyczyny zdrowotne);
  • Korekta nieudanego makijażu permanentnego brwi.

CECHY DOBRZE WYKONANEGO MAKIJAŻU PERMANENTNEGO BRWI

  • Czasowość

Ważnym czynnikiem czasowości jest skrócenie okresu pozostawania pigmentu w skórze. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że makijaż permanentny utrzymuje się w skórze powyżej 5 lat. Dziś już wiadomo, że 5 lat w przypadku brwi to czas, w którym pigmenty zmieniają w niechciany sposób swoje odcienie. Jedyną drogą bezpiecznej pigmentacji jest pigmentacja czasowa, której efekt odświeża się co 1-2 lata. Przy odpowiednim doborze barwnika nie dochodzi wtedy do zmiany odcienia brwi, a kolejne pigmentacje wykonywane są na prawie „czystej” powierzchni, co pozwala na delikatną zmianę kształtu, jeśli jest to konieczne. Pamiętajmy, że często klientki spotykają się z różnymi sytuacjami życiowymi – wyobraźmy sobie kobietę, która w wyniku zmniejszenia żołądka chudnie kilkadziesiąt kilogramów i jej brwi opadają o kilka centymetrów. Gdy brwi są mocno zapigmentowane, w zasadzie nic nie da się z nimi zrobić. Pigmentacja czasowa ma również tę zaletę, że jeśli klientka z różnych przyczyn postanowi nie odświeżać brwi, to po prostu wyłuszczą się w  pewnym momencie w 100%.

  • Bezpieczeństwo

Makijaż nie może ranić skóry w sposób, który powoduje blizny. Z tego punktu widzenia preferowane są techniki bazujące na delikatnej pracy pojedynczej igły akupunkturycznej. Należy unikać zbyt głębokiego pigmentowania, ze względu na możliwość rozlania się czy migracji pigmentu.

  • Estetyka

Makijaż należy wykonać odpowiednio do typu urody, tak by wydobyć naturalne piękno, nie oszpecić.

METODY PIGMENTACJI BRWI

  • Cieniowanie (Ombre)

Technika Ombre polega na stworzeniu na łuku brwiowym swego rodzaju gradientu – cienia, który jest najjaśniejszy u nasady brwi i stopniowo nasycany w kierunku ich końca, natomiast to nasycenie w najciemniejszym ich punkcie nie jest nigdy stuprocentowe. Metoda daje efekt lekkich brwi, wyglądających jak dobrze wykonana henna – brwi nie są agresywne, są przede wszystkim lekkie na frontach, dzięki czemu twarz wygląda łagodnie.

Wadą tego rozwiązania może być to, że brwi szybciej zanikają na frontach i korekty odświeżające należy wykonywać częściej, nawet co rok. Jest jednak wiele klientek, które decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ daje ono pewność, że brew będzie subtelna i niewprawione oko potraktuje ją jak perfekcyjnie wyregulowany po hennie łuk brwiowy.

  • Metoda włoskowa

Wykonywana urządzeniem do makijażu permanentnego, imitująca włoski. Sprawdza się jednak tylko w przypadku, gdy klientka ma swoje brwi, wtedy lingeristka jest w stanie schować wrysowane włoski między brwi i wywołać efekt zagęszczenia, wtedy będą wyglądać naturalnie. Rysowanie włosków na gołej skórze jest ryzykowne, ponieważ z bliska mogą być widoczne jako rysunek. Nawet jeśli makijaż wykonany jest z użyciem kilku kolorów, by uzyskać efekt trójwymiaru, z bliska brwi wyglądają na płaskie i narysowane.

W tej metodzie niezwykle ważna jest jakość urządzenia, grubość igły (najlepiej sprawdzają się igły akupunkturyczne) oraz „pewność ręki”. Popularność metody sprawia, że bardzo często jest ona nauczana pośród osób początkujących, zamiast być przedmiotem kursów dla zaawansowanych. Z moich obserwacji wynika, że osoba bez dużego doświadczenia w wykonywaniu makijażu permanentnego nie jest w stanie wyrysować perfekcyjnych brwi, które idealnie imitują naturalne włosy. W efekcie włos jest zbyt gruby, pigment rozkłada się nierównomiernie. Podstawą dobrze wykonanej metody włoskowej są cienkie, delikatne włosy, wpasowujące się idealnie w naturalny łuk brwiowy, „rosnące” zawsze w tym samym kierunku, w jakim rosną naturalne włosy – w przeciwnym razie widoczny jest na brwiach bałagan i efekt jest nienaturalny. Wyrysowany włosek musi być łukiem, tak jak naturalne włoski, a gdy jest prosty, metoda traci sens. Wyrysowane włoski muszą bardzo precyzyjnie wyznaczać łuk brwiowy. Pigmentowanie ich w sposób niezaplanowany pomiędzy naturalnymi brwiami przyciemni je, ale w żaden sposób nie wpłynie pozytywnie na ich kształt.

  • Metoda łączona - metoda włoskow i Ombre

Polega na zbudowaniu łuku za pomocą delikatnego cienia imitującego hennę i wrysowanie ciemniejszych włosków tam, gdzie ich brakuje. Zazwyczaj jest to front czy końcówka brwi, ale często też ich dolny łuk, który jest zniekształcony zbyt mocną regulacją brwi. Podstawą odpowiedniego wykonania tej techniki jest umiejętność pracy lekkim cieniem (na plamie koloru nie da się wyrysować włosów) oraz perfekcyjnie wyrysowywanie włosków. W przeciwnym razie całość zleje się w nieestetyczną plamę, nad którą ciężko będzie zapanować w przyszłości.

  • Metoda piórkowa lub microblading

Obydwie metody stanowią odmianę metody włoskowej, z tym że są wykonywane z użyciem manualnego „piórka” przypominającego długopis, na którego końcu mocowane jest specjalne ostrze, składające się z kilku ukośnie ściętych igieł. W tradycyjnej metodzie piórkowej zazwyczaj pracuje się ruchem lekko nacinającym skórę, co może spowodować mikroblizny. W przypadku źle wykonanej techniki, włos jest prosty, przypomina bardziej „płotek” w brwiach. Zbyt agresywna pigmentacja powoduje, że pigment wlewa się we włos i po wygojeniu staje się on o wiele grubszy. Przy zbyt mocnej pigmentacji odcień również pozostawia wiele do życzenia, ponieważ pigment, nawet dobrze dobrany do subtonu skóry, położony zbyt głęboko może przybrać sinogranatowy odcień po wygojeniu.

Można również ciągnąć piórko płasko po skórze, rysując tym samym precyzyjny włos. Ta metoda, zwana microblading, jest w Polsce stosunkowo nowa, dopiero zaczyna się rozwijać. Przy tej metodzie też należy zachować czujność, aby pracować łagodnie, gdyż zbyt głęboka praca może powodować blizny i niekontrolowane rozlanie się pigmentu.

  • Tribal

Metoda polega na precyzyjnym pigmentowaniu całej powierzchni brwi 100-proc. nasyceniem koloru. Ważne, aby pigment był odpowiednio dobrany i nie był zbyt intensywny. Zbyt ciemny barwnik sprawia, że brwi wyglądają nienaturalnie i przypominają brwi namalowane flamastrem. Szczególnie złe wrażenie wywołują mocno zapigmentowane fronty brwi, nadając twarzy wyraz srogości. Źle wykonany makijaż permanentny tą metodą uwypukla dodatkowo wszelkie asymetrie. Dziś często odchodzi się od tej metody na rzecz cieniowania lub metody włoskowej, które pozwalają uzyskać bardziej naturalny efekt. Należy pamiętać o tym, że jakość wykonanego makijażu zależy przede wszystkim nie od techniki, którą posługuje się linergistka, ale od umiejętności, jakie posiada. Często spotykamy się z klientkami, które zasugerowane opiniami w internecie trafiają do pierwszego lepszego salonu wykonującego metodę włoskową w przekonaniu, że właśnie tam znajdą wysoki standard wykonania usługi. Tymczasem poziom wykonywania makijażu permanentnego bywa bardzo różny. Popularność i dostępność mikropigmentacji zwiększa ryzyko nieudanych zabiegów, które stanowią antyreklamę dla zawodu lingeristy.

Po latach burzliwego rozwoju polskiego rynku makijażu permanentnego wydaje się, że wkracza on w wiek dojrzały. Klientki mają coraz większą świadomość, a ich oczekiwania stawiają wyższą poprzeczkę linergistkom. Z drugiej strony rynek boryka się z problemem prymatu sprzętu nad szkoleniem. Zdarza się, że szkolenia są zaledwie kilkudniowe, oparte na teorii, nie praktyce, promujące jedyną słuszną zdaniem danej firmy metodę. Należy pamiętać, że uczenie się jest procesem, podczas którego powinno się kroczyć od metody łatwiejszej do trudniejszej, czyli np. zacząć od metody henny, a potem przejść do metody włoskowej. Warto też stale doskonalić swoją wiedzę, gdyż sztuka wykonywania makijażu jest żywa i ciągle można w niej odnaleźć nowe pomysły, innowacje, które zmieniają warsztat pracy i pozwalają na wykonywanie coraz lepszych makijaży.

Ważne czynniki, które decydują o warsztacie linergistki, a które bardzo często są zaniedbywane, to:

  • rysunek techniczny w makijażu permanentnym. Niezwykle drobiazgowy, oparty na ściśle określonych zasadach, wręcz matematyczny, oraz
  • analiza kolorystyczna, której znajomość w kontekście różnych subtonów skóry pozwala na dobór odpowiednich mieszanek pigmentów.

Praca linergistki jest niezwykle pasjonującym zawodem. Z pozoru artystyczne zajęcie wymaga drobiazgowej wiedzy, otwartości i ciągłego doskonalenia się. Jeśli chcemy przekonać klientów do jakości świadczonych przez nas usług, to pokażmy nasze prace poprzez: dobrze wykonane „żywe” makijaże oraz za pomocą galerii zdjęć – wtedy też cichną zapytania o „cudowną” metodę, o której klientka czytała na forum, słyszała w reklamie czy też mówiła o niej wyedukowana przez Google koleżanka.

Często słyszymy pytanie, która z proponowanych metod wykonania makijażu permanentnego brwi jest najlepsza?

  • Metoda OMBRE - cienia, henny,
  • Metoda WŁOSKOWA - metodą maszynową lub manualną tzw. MICROBLADING,
  • Metoda ŁĄCZONA - technika cienia z włosem.

Odpowiedź jest prosta - każda wygląda pięknie, pod warunkiem, że jest odpowiednio wykonana. Brwi stanowią najważniejszy element naszej twarzy, potrafią zmienić jej wyraz, sprawić, że oko wydaje się bardziej otwarte, twarz wygląda promienniej. Dlatego nasz wybór powinniśmy zacząć nie od wyboru techniki - tu specjalista posłuży nam radą i doświadczeniem, a od poszukiwania odpowiedniej osoby, w której ręce oddamy swoją twarz. Należy mieć świadomość, że dana technika wykonana przez różne osoby może wyglądać całkiem inaczej. Jej jakość zależy od umiejętności, wyczucia estetyki i doświadczenia linergisty.

Brwi nie mogą stanowić na naszej twarzy punktu, który zwraca na siebie nadmierną uwagę - ich linia i odcień muszą być perfekcyjnie dobrane do owalu twarzy.

Dziś bardzo modna stała się metoda imitująca włoski MICROBLADING - jesteśmy jednak zdania, że sprawdza się ona w przypadku, kiedy klientka ma swoje brwi - wtedy jesteśmy w stanie schować wrysowane włoski między jej brwi i sprawić, że je jedynie zagęszczą - wtedy będą wyglądać naturalnie. Rysowanie włosków na "gołej" skórze jest ryzykowne o tyle, ze z bliska widać, ze jest to rysunek - nawet kiedy pracujemy kilkoma kolorami, żeby uzyskać efekt trójwymiaru, z bliska brwi wyglądają na płaskie i jednak narysowane. Technika włoskowa pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu, subtelnego podkreślenia koloru. Z naszego doświadczenia wynika, że kobiety oczekują nieco mocniejszego podkreślenia łuku brwiowego i technika włoskowa jest finalnie najczęściej niewystarczająca. Przeglądając strony internetowe można napotkać wiele prac obrazujących efekt brwi włoskowych tuż po wykonaniu - trzeba mieć na uwadze, że po wygojeniu brwi są jaśniejsze niemal dwa razy, włos staje się bardzo delikatny.

Technika Ombre przypomina dobrze wykonaną hennę czy podkreślone lekko cieniem brwi - z takim makijażem jest dobrze każdej kobiecie. Delikatny cień, który jest wzmocniony w dolnej części łuku brwiowego, delikatny na przodzie i w górnej linii brwi. Taki cień wygląda dobrze zarówno jeśli klientka ma swoje gęste brwi jak i nie posiada ich wcale. No i nie naraża nas na niechciane pytanie "jak Ty te włoski tak równo sobie wyrysowałaś?"...

Naszym zdaniem najlepsze efekty przynosi metoda Ombre, połączona - jeśli oczywiście jest taka potrzeba z metodą włosa. Włos malowany jest w miejscach gdzie natura go poskąpiła. Pięknie wtapia się w cień i wygląda na jego tle zdecydowanie bardziej naturalnie niż na jasnej skórze.

Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru techniki pigmentacji brwi podejmujemy współnie z Klientką podczas wstępnej konsultacji. Wykonywany jest wtedy również rysunek poglądowy.

Dobór odpowiedniej techniki wykonania makijażu permanentnego zależy od kilku czynników - ilości i odcienia naturalnych włosów, rodzaju skóry i oczekiwań Klientki.